Ana sayfa / Gerekli Belgeler / Servis Taşımacılığı Kartı Nasıl Alınır? Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı
Servis Taşımacılığı Kartı Nasıl Alınır
Servis Taşımacılığı Kartı Nasıl Alınır? Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı

Servis Taşımacılığı Kartı Nasıl Alınır? Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı

Servis Taşımacılığı Kartı Nasıl Alınır? Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı
4.8 (95%) 4 votes

Servis Taşımacılığı Kartı Nasıl Alınır? Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı, Taşımacılık Kartı Nedir, Devir İşlemi, Başvuru, Ücreti ve Fiyatı, Devir işlemleri, Gerekli Belgeler ve fiyatı hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Servis Taşımacılık Kartı Nedir?

2015 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aldığı karar ile il sınırları içerisinde tüm servis taşımacılığı yapan kişi ve kurumları kapsadığı gibi personel servisi yapabilmesi için zorunlu alınması gereken servis taşımacılığı kartı belgesidir.

Servis Taşımacılık Kartı Nedir
Servis Taşımacılık Kartı Nedir

Karayolu Taşıma yönetmelik gereği Aracın ruhsatında yazmakta olan araç cinsine göre ve araç ile yapılacak işe yönelik Yük eşya taşımacılığı yada Yolcu taşımacılığı için yönetmelikte belirtilen kapsama giren; taşımacılık, acentelik, taşıma işleri organizatörlüğü, taşıma işleri komisyonculuğu, nakliyat ambarı işletmeciliği, dağıtım, lojistik işletmeciliği, terminal ve kargo işletmeciliği benzeri faaliyetlerde bulunacak gerçek ve tüzel kişilerin yapacakları faaliyetlere uygun olan gerekli yetki belgelerini Bakanlıktan almaları zorunludur.

A1 ila T3 arasında 37 değişik yetki belgesi türü belirlenmiştir.

Servis Taşımacılığı Kartı Nasıl Alınır?

İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı birim olan İstanbul Edirnekapı’da ki Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü‘ne yapacağınız başvuru ile belge sahibi olabilirsiniz. Ancak belgeye sahip olabilmek için hali hazırda adınıza veya firmanıza kayıtlı servis aracı olması gerekiyor.

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü

Web Sitesihttp://e-tuhim.ibb.gov.tr/

Adres Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü; Beylerbeyi Caddesi No: 4 Edirnekapı İSTANBUL
Telefon (0212) 453 78 78
Mevcuttaki aracınızın 12 yaşından büyük olmaması gerekmekte. Ayrıca başvuru yapacak gerçek kişi ise adına kayıtlı vergi açılışı olmalı.

Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı

Diğer bir yöntem ise sahibinden satılık taşıt kartı almak. Yani mevcut hak sahibi olan kişilerden karşılıklı anlaşma suretiyle 2. el alım satım yapan sitelerden veya facebook gibi sosyal ağlarda ki servis taşımacılık sayfalarında ki Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı ve ücreti belirlenen satılık taşıt kartı ilanlardan temin etmek mümkün.

Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı
Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı

Servis Taşımacılığı Kartı Devir İşlemi

Servis Taşımacılığı Kartı Devir yapmak için karşılıklı olarak anlaşma sağlandıktan sonra devir edecek kişinin servis taşımacılığı yetki belgesi ve asıl kart ile notere giderek taşıt kartı devir işlemleri gerçekleştirilir.

Burada önemli olan husus satış işleminin 3.000,00 TL. den az olmaması gerekiyor. Belirttiğimiz tutardan daha az yapılan satış işlemleri Ulaştırma Daire Başkanlığınca kabul edilmemektedir.

Tavsiyemiz ileride problem yaşamamak adına reel anlaşılan tutar üzerinden satış yapmanızdır. Ancak bu size noter masrafları açısından fazla gelebilir.

Servis Taşımacılığı Kartı Devri

Noter işlemleri bittikten sonra Servis Taşımacılığı kartını devrini alan kişi noter sözleşmesi, belgenin aslı ve araç ruhsatı ile birlikte http://e-tuhim.ibb.gov.tr/ adresine giriş yaparak belgelerin görüntülerini renkli olmak suretiyle servis taşımacılığı kartı başvurusunu sisteme yükler. Ve böylelikle adınıza devir yapılması için ilk hamleyi yapmış olursunuz. Bundan sonrası sistemden telefonunuza gelecek mesaja göre ilerlemektir.

Servis Taşımacılığı Kartı Başvuru

Gelen mesajın olumlu olması halinde noter satış sözleşmesi ve diğer belgelerin aslı ile birlikte Ulaştırma Daire Başkanlığına gidilir ve ibraz edilerek sistem tarafından onay verilir.

Onay sonrası servis taşımacılığı kartı başvuru işlemi gerçekleştirdiğiniz sayfada ödeme yapmaya hazır belgenizi görebilirsiniz.

Ödemeleri sadece kredi kartı ile sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemi gerçekleştikten sonra artık tamamen servis taşıt kartı devir işlemi ile hak sahibi oluyorsunuz.

Taşıt Kartı Ücreti ve Fiyatı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından taşıt kartı ücreti ve fiyatı 40.000,00 Türk Lirası olup, müracaatınızın olumlu sonuçlanması durumunda sistem üzerinden kredi kartı ile yıllık olarak eşit taksitlerle ödeme yapmanız mümkün.

Taşıt Kartı Satanlar

Ancak mevcutta hak sahibi olup taşıt kartı satanlardan devir almanız halinde, bir sefere mahsus olmak üzere 3.000,00 TL. sistem üzerinden ödeme yapmanız gerekmekte.

Sahibinden Satılık Taşıt Kartı

Taşıt kartı arıyorum diyor ve bu belgenin sahibi olabilmek için sıfırdan satın almak bütçenizi aşıyor ise özellikle facebook gibi sosyal medya sitelerinde sahibinden satılık taşıt kartı ilanlarını görebilirsiniz. Genel olarak 13.000,00 TL. ile 17.000,00 TL. arasında satılık servis taşımacılığı kartı alınabiliyor.

https://servistasimaciligi.com/ web sitesinde bulunan;  Servis Taşımacılığı Kartı Nasıl Alınır? Nedir? Taşıt Kartı, Devir, Fiyatı başlıklı yazı 17 Ekim 2017 tarihinde yayımlandı.

6 yorumlar

 1. Merhaba,
  Geçerlilik tarihi bitince herhangi bir ücret ödemesi yapılacak mı, ayrıca ikinci sorum ise, şu anda İBB servis taşımacılığı belgesinin satışını durdurduğunu duydum doğrumudur?
  İlerleyen günlerde belge yani plakası olmayan servis taşımacılığı yapabilecek mi?
  Teşekkür ederim.

  • Servis Taşımacılığı

   Merhaba Şenol Bey,
   servis taşımacılığı kartlarının süre dolumundan sonra nasıl bir aksiyon alınacağına dair herhangi bir net bilgi yok henüz. İBB 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle almış olduğu kararda taşıt kartı fiyatını 44.000,00TL. olarak belirlemiş olup, satışının durdurulması hakkında bir açıklaması olmadı. Aynı zaman da taşıt kartı olmayan araçların servis taşımacılığı yapması yasak. Bu konuda ilerleyen günlerde ciddi denetimler başlayacağını duyduk.

 2. taşıt kartıyla yetki belgesi aynı şey mi ? yoksa ikisini ayrı ayrı mı almak gerekiyor ??

 3. 2011 den beri kendi aracıyla çalışan biri kaç taşıt kartı alabilir ücretsiz olarak

  • Servis Taşımacılığı

   Harun Bey,

   Ücretsiz olarak verilen taşıt kartlarında herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Konuyla ilgili Edirnekapı ulaştırma birimine müraacat ederseniz hak kazandığınız belgeleri alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir