Ana sayfa / Gerekli Belgeler / Taşıt Kartı Nedir? Başvurusu, Ücreti, Devir işlemleri, Satanlar
Taşıt Kartı

Taşıt Kartı Nedir? Başvurusu, Ücreti, Devir işlemleri, Satanlar

Taşıt Kartı Nedir? Başvurusu, Ücreti, Devir işlemleri, Satanlar
4.5 (89.33%) 15 votes

Taşıt Kartı Nedir? Başvurusu, Ücreti, Devir işlemleri, Satanlar ile ilgili tüm bilgiler bu yazımızda yer almaktadır. Öncelikle;

Taşıt Kartı Nedir?

22 Temmuz 2016 tarihinde karar alınarak yürürlüğe giren uygulamada İstanbul il sınırları içerisinde Öğrenci Taşımacılığı ve diğer  servis taşımacılığı yapan tüm şirketleri ve kişileri kapsamaktadır. Bu uygulamanın çıkarılış amacı; toplu taşıma sektörünü daha insan odaklı hale getirmek ve metropol şehir konumunda olan İstanbul’u marka haline getirebilmek hedeflenmektedir. Bu sebeple servis araçlarına Taşıt kartı alma mecburiyeti koyulmuştur.

Öncelikle alınan karar da 23.04.2004 ve 24.05.2015 tarihleri arasında servis taşımacılığı yapan firmalar veya bunu belgeleyen kişiler taşıt kartı başvurusuna gerek kalmadan hak sahibi olmuştur. Ancak bu karar belirttiğimiz tarihler arasında güzergah kullanım izin belgesi almış, ticari olarak herhangi bir odaya kayıtı olan ve vergi mükellefi olan kişileri kapsamaktadır.

Yeni taşımacı olarak karar raporunda ayrılan kişiler, 26.05.2015 tarihinden sonra tuhim sistemine başvurarak yol belgesi müracaatı olanlar ayrılmıştır. Yani bu kişi veya şirketler yeni başvuru olarak değerlendirmeye alındı.

Taşıt Kartı Başvurusu

 

Bu işlemleri sadece http://e-tuhim.ibb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılabilmektedir. Tuhim sistemine gerekli üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra öncelikle sisteme giriş yaparak aşağıda ki gibi giriş işlemi yapın.

Taşıt Kartı Başvurusu
Taşıt Kartı Başvurusu
Taşıt Kartı Nasıl Alınır
Taşıt Kartı Nasıl Alınır
Taşımacılık Belgesi Başvurusu
Taşımacılık Belgesi Başvurusu

yukarıda ki adımları tamamlayıp başvuruyu gönder butonu ile onayladıktan sonra başvurunuz alınmış olacak. Bundan sonra yapılacak tek işlem ukome tarafından gelecek sms ‘i beklemektir. Gelen sms doğrultusunda varsa eksik evraklar tekrar yüklenir yoksa ödeme işlemi tamamlandıktan sonra belgenizi teslim almak için gitmelisiniz.

Taşıt Kartı Devir İşlemleri

Taşıt kartı devri noter huzurunda gerçekleştirilen bir satış işlemidir. Devir işlemlerine başlamadan önce kart üzerinde ki QR barkod telefondan okutularak doğrulanır. Şayet bunu yapamıyorsanız ALO 153 hattını arayarak kartın doğruluğunu tespit edebilirsiniz. Öncelikle satıcı ile gerekli anlaşmalar sağlandıktan sonra satıcı yetki belgesi ve taşıt kartının aslı ile birlikte noterde haklarını devir ettiğine dair sözleşme yapar.

Dikkat edilmesi gereken husus, UKOME devir işlemlerinde 3.000,00TL. altında olan satış işlemlerini kabul etmemektedir. Bu sebeple sözleşmeyi anlaşmış olduğunuz reel fiyat üzerinden yapmalısınız.

Devir işlemleri tamamlandıktan sonra noter sözleşmesi, devir yapılacak araç ruhsatı ve satın aldığınız taşıt kartının renkli görüntüleri taranarak yukarıda belirttiğimiz gibi sisteme yüklenir ve sms onayı beklenir.

Gelen sms onayına göre belgelerin aslı ile birlikte UKOME’ye giderek teslim edilir ve başvuru ekranında ödeme onayı bekler. Ödemeler sadece kredi kartı ile gerçekleşmektedir. Bir sefere mahsus olmak üzere 3.000,00TL. ödeme sonrası adınıza devir işlemi gerçekleşir ve bitiş süresine kadar hak sahibi olursunuz.

Taşıt Kartı Ücreti

Yukarıda belirttiğimiz karar gereği kapsam içerisine giren kişilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak yeni başvuru yapan kişiler 5 eşit taksitle ödemek suretiyle 40.000,00TL. ödeme yapması gerekmektedir. Ödemeler sistem üzerinden gerçekleşmektedir.

Taşıt Kartı Satanlar

İnternette 2. el alışveriş sitelerinde veya servis taşımacılığı üzerine olan bazı facebook gruplarında sahibinden satılık taşıt kartı bulabilmek mümkün. Genel olarak satılık taşımacılık kartı fiyatları 15.000,00 TL. ile 20.000,00 TL. arasında değişmektedir. Servis taşımacılığı kartı sahibi olmak için yukarıda ki belirttiğimiz şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Alacağınız belgenin geçici belge olmamasına ve sahte olmamasına dikkat ediniz. Unutmayın almış olduğunuz bu kart 10 yıllık süreyi kapsamaktadır. Belgenin son geçerlilik tarihinden sonra herhangi bir hükmü olmamaktadır.

https://servistasimaciligi.com/ web sitesinde bulunan;  Taşıt Kartı Nedir? Başvurusu, Ücreti, Devir işlemleri, Satanlar başlıklı yazı 17 Ekim 2017 tarihinde yayımlandı.

21 yorumlar

 1. Birinci derece den eşim e devirde 3000 tl ödeme yapılıyor mu

  • Servis Taşımacılığı

   Yusuf Bey, yeni alınan karara göre taşıt kartı devir işlemlerinde 1. derece yakınlardan ücret alınmayacağı yönünde bilgi verildi. Ancak eşiniz 1. derece yakın konumunda birisi olmadığı için devir ücreti ödemeniz gerekecektir. Burada ki yakınlık derecesi sadece anne, baba ve çocuklardır. Bunların dışında ki tüm işlemlerden ücret alınmaktadır.

  • Ben ibb den 40.000 tl’ye kart aldım. 2.Taksidi ödedim 8.000 + 8.000 1,5 Yıl oldu alalı Şimdi ben Bu kartı iptal edebiliyormuyum Piyasa’dan daha uyguna almak için Teşekkürler

 2. Ben babamdan devir aldim ucreti odedim yeni karara gore odenmedigi soleniyo geri odeme soz konusumu eger oleyse ne yaomam gerekiyor

  • Servis Taşımacılığı

   Murat Bey, önceki devirlerle ilgili olarak iade işleminin yapılıp yapılmayacağına dair henüz alınan bir karar yok. Şuanda taşıt kartları ile alınan kararlarda zaten yürürlüğe girmiş değil. 01.01.2018 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek. Konuyu 153 hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Bende taşıt kartımı anneme devir ettim ve bende de 3000 tl gibi bir rakam aldılar, bunu geri alabilmemiz mümkün mü eğer mümkün ise nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

   • Servis Taşımacılığı

    Hasan Bey,
    Önceden ödenen devir ücretleriyle ilgili herhangi bir iade işlemi söz konusu değil. Ancak şansınızı illede denemek istiyorsanız Edirnekapı ukome binasına giderek servis işleri idari bölümüne dilekçe ile başvurabilirsiniz.

 3. Merhaba iki taşıt kartı ve yetki belgeleri var eşimden intikal eden araçların satışını yaptık kartları ne kadar süre muhafaza edebiliyoruz ve satışını yapabiliyor muyuz?

  • Servis Taşımacılığı

   Merhaba Funda Hanım,
   taşıt kartlarının elinizde bekleme süresi 6 ile sınırlıdır. Bu süre içerisinde tekrar plaka kaydı yapılmayan veya satışı yapılmayan taşıt kartları otomatik olarak sistem tarafından boşa düşürülmektedir. Bu sebeple süreyi mutlaka geçirmeden aksiyon almanız gerekmekte.

  • Merhaba funda hanım taşıt kartı almak istiyorum eğer satıyorsanız görüşelim

 4. D 4 yetki belgesi ile yolcu taşımacılığı yapıyoruz araç satıldığı ne kadar zamanda yeni araç almamız gerekiyor

 5. Kolay gelsin ben firma sahibiyim ve kendi elrmanlarımın servisini çekmek istiyorum bana servis aracı aldığımda ne gibi işlemler ve belgeler isteyecekler bilgi verirseniz memnun olurum teşekkür ediyorum

 6. Hak sahibinden aldığım taşıt kartımı ben başkasına devredebilirmiyim?

 7. İletişim 530 5252946 ilgilenenmiçin

 8. Merhaba 6 ile sınırlı demişsiniz 6 aymı 6 senemi araçsız taşıt kartı durabiliyor ve yol belgesi gerekmiyormu bu süre içerisinde eğer 6 yıl ise araça takıp yenilemem gerektiğini söylüyorlar yol belgesini teşekkür ederim şimdiden

 9. Merhabalar ben taşıtt kartını eniştemin üzerinden devraldım suanda bir başvurum var istenen evraklar nedir ayrıca birinci derece olmadığı için ücet ödemesi var bu ödemeyi nereye ve nasıl yapıyoruz

 10. Babamin üzerine olan 2 aracı üzerime alcam notere gittim bana belediyeden ticari plaka değer yaZisi getir dedi yani ticari taksi gibi bir uygulama mi var analayamadim İBB yi aradim Ümraniye belediyesini aradim böyle bisey olamadığını söylediler satis yapamiyprum ne yapmam gerekli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir