Ana sayfa / Gerekli Belgeler / D3 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar, Nereden Alınır? Yenileme Ücreti
D3 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar, Nereden Alınır? Yenileme Ücreti
D3 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar, Nereden Alınır? Yenileme Ücreti

D3 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar, Nereden Alınır? Yenileme Ücreti

D3 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar, Nereden Alınır? Yenileme Ücreti
5 (100%) 2 votes

D3 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar, Nereden Alınır? Yenileme Ücreti, Başvuru Formu, Cezası, Gerekli Evraklar, için, Dilekçe Örneği, Sorgulama, D3 Belgesi Dilekçe Örneği, Yetki Belgesi Ücreti, D3 Belgesi Cezası, D3 Belgesi Sorgulama, D3 Belgesi Nereden Alınır? D3 Belgesi İçin Gerekli Evraklar, dilekçe örnekleri hakkında bilgiler derlendi.

D3 Belgesi Ne İşe Yarar

D3 Belgesi Nedir? D3 belgesi bir yetkilendirme belgesidir. Farklı numaralar ile isimlendirilen D serisi çeşitli yetkileri veren bir belgedir.

D3 belgesi firma içi ulaşım olanağı sağlamak için kullanılmalıdır.

D3 Belgesi Nedir? D3 belgesi firma sahiplerinin kendi elemanlarını iş yerinden götürme ya da iş yerine getirme amaçlı servis işine yarar. D3 belgesine sahip olmak bir firmanın personel taşımacılığı yapmasında kendisini güvenceye almasını da beraberinde getirir. Çünkü belgesiz yapılan taşımalar tespit edildiğinde yaptırımı büyük olmaktadır. Hayat, can taşıyan bu araçlar için yetkilendirme yapılmalı ve farklı işlerden kaçınılmalıdır. D3 Belgesi ne işe yarar sorusunun cevabı budur. Bu sebeple de ekstra riskler alınmamalıdır.

D3 Belgesi Nedir?

Bazı firmalar kendi bünyesinde çalıştırdığı personellere taşıma imkanı sunarlar. Servis de diyebileceğimiz bu işçi toplama ve dağıtma araçlarını kendine ait firmalarına kayıtlı olan araçlardan seçerler.

Firma aracı olarak personelleri taşımaya olanak veren belge ise D3 belgesidir. Bu bir yetki belgesidir.

D3 Belgesi Nedir? Yetkilendirme sadece personel taşıma üzerinedir. Farklı bir ticari amaç içeren taşımalara izin ve yetki verilmemektedir. Tek yetki kendi firması için ulaşım imkanı sunulmasıdır.

D3 belgesi nedir? sorusunun cevabı ticari amaç taşımayan ve kendi işlerinizde kullanılan araçlar için gerekli olan belgedir. Bu belge ile ticari amaç taşıyan yolculuklar tespit edildiğinde cezai işlem uygulanır. Çünkü tek yetki firma personelini taşımaktır.

D3 Belgesi Nereden Alınır?

D3 belgesi almak için her şeyiniz tamam, evraklarınız eksiksiz ve yeterlilik seviyeniz tamam ama belgeyi nereden alacağınızı bilmiyorsanız devlete ait olan gerekli mercilerin siteleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Ulaştırma Bakanlığı bu tür belgeler ile ilgilenmektedir.

Aracı firmalar da gerekli belgeler için başvuruları için gerekli olan desteği bu süreçte yardımcı olarak vermektedirler. Bu firmalardan da faydalanılabilir. Eksiksiz belge gönderimi onayı hızlandıracaktır.

Doğru adreslere doğru başvuru yapmak da işlemlerinizi beklemeden halletmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden D3 belgesi nereden alınır diye sorup aracı firmalardan faydalanmak bu noktada mantıklı bir hamle olacaktır. Yetkilendirilmiş belgenize ulaşmanın en hızlı yolu bu olacaktır ve sizler de bir an önce taşıma işlemlerinizi yürütmeye başlayabileceksiniz.

D3 Belgesi Yenileme Ücreti

Yetki Belgesi Ücretleri
D3 10.616 TL. Otobüsle Yurtiçi Kendi Personelinin Taşınması
D4 8.203 TL. Otobüste 100 km.’ye Kadar Şehirlerarası ve İl içi Yolcu Taşımacılığı
D2 31,859 TL. Otobüsle Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı
D1 63.722 TL. Otobüste Şehirlerarası Tarifeli Yolcu Taşımacılığı
B2 53.097 TL. Otobüsle Uluslararası ve Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı
B3 10.616 TL. Otobüste Uluslararası ve Yurtiçi Kendi Personelinin Taşınması
B1 106.201 TL. Otobüste Uluslararası ve Şehirlerarası Tarifeli Yolcu Taşımacılığı
Fl 8.491 TL. Yurtiçi Yolcu Taşıma Acenteliği
F2 12.736 TL. Uluslararası ve Yurtiçi Yolcu Taşıma Acenteliği

Yetkilendirilen kişiler ve bağlı oldukları araçlar periyodik olarak denetlenmektedir. Bir yetki verilip bir ömür denetimden uzaklaşmaz. Her 5 yılda bir D3 belgeleri yenilenmektedir. Bu sayede güvenli ulaşım ortamı amaçlanmakta ve başarılı olunmaktadır. Aksi takdirde ulaşımda usulsüzlük artacak ve can kaybı riske edilmiş olacaktır.

D3 belgesi yenileme ücreti ise 5 yılda bir ödenir. Eski belge iptal edilir ve yenisi çıkartılır. Yeni çıkartılan belge için de 530 TL civarında ücret ödenmektedir.

Yenileme ücretleri yatırılırken çeşitli indirimlerden faydalanmak da mümkündür. Bu indirimleri takip ederek belge yenileme ücreti maliyetinizi en aza düşürebilirsiniz. D3 belgesi yenilemenin ücreti %95’e kadar düşürülmektedir. Bu yüzden indirimleri takip etmek önemlidir.

Trafik cezaları
Çeşitli Araç veya Cep Telefonu kullanarak araç sürenler 95 TL.
Hız sınırlarını yüzde 30’dan fazla aşanlar 427 TL.
Trafik işaret veya levhasına uymayanlar 95 TL.
Sürücü belgesiz araç kullananlar 1.763 TL.
Kış lastiği takmayanlar 625 TL.
Saygısız araç kullananlar 95 TL.
Yasak alana park edenler 95 TL.
Kırmızı ışığı ihlal edenler 206 TL.
Araç muayene süresini geçirenler 95 TL.
Yönetmeliğe aykırı plaka takanlar 427 TL.
Tescilli aracı plakasız kullananlar 1.763 TL.

D3 Belgesi Başvuru Formu

D3 belgesine başvuru yapabilmek için öncelikle firmanıza ait bilgilerin toplanması gerekir. Çünkü bu belge ile firma içi ulaşım imkanı verilmektedir.

Firmanın ne olduğu, hangi personellerin taşınacağı bilgilerini toplayarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra araç hakkında belgeleri toplar ve son olarak belgeniz için başvuru yapabilmek için forma ulaşabilirsiniz. Sadece bir adet minibüs veya otobüs sahibi olarak ve firmanızın gerekli belgelerini topladıktan sonra 10.000 TL sermayeye sahip olarak D3 Belgesi Başvuru Formu tamamlanabilmektedir.

Başvuru formunun sunulmasının ardından gerekli şartlar olgunlaştığında size hızlı bir geri dönüş sağlanır ve belgeye sahip olma şansını bulursunuz.

D3 Yetki Belgesi Ücreti 2017

D3 yetki belgesi ile firma içi ulaşım işlerinizi rahatlıkla ve yetkilendirilmiş olarak hallediyor iken ücretleri hakkında bir fikre sahip değilseniz küçük bir araştırmayı ve bilgilendirmeyi buradan faydalanarak alabilirsiniz.

Yetki belgesinin ücreti için gerekli şartlar arasında firma sahibi olmak ve minibüs sahibi olmak vardır. Ardından belge için başvuru yapılır ve son olarak parası yatırıldıktan sonra D3 belgesi çıkartılabilir.

D3 yetki belgesi ücret 2017 yılı itibari ile ortalama olarak 10.000 TL’dir. 10.000 TL sahibi olarak bu belgeye başvurabilir ve sizden istendiğinde harç niteliğinde olan bu parayı yatırmanız gerekir. Parayı yatırdıktan sonra belgenizin basımı gerçekleşir ve firmanız için ulaşım imkanına kavuşabilirsiniz.

D3 Belgesi Cezası

D3 belgesinin cezası da cep yakan türdendir. Trafik ekiplerince tespit edildiği takdirde cezai işlem uygulanacak olan bazı durumlar vardır. Öncelikle belge bulundurmamanın cezası büyüktür. Belgesini yeniletmeden kullanmaya devam edenler ve belgesinin yetkisi dışında kullananlar için de çeşitli cezalar uygulanmaktadır. D3 belgesi cezası şoförlere ve firmaya birlikte kesilir. Araç şoförüne 250 TL civarında firmaya ise 700 TL civarında ceza kesilmektedir. Bu yüzden D3 belgesiz personel taşıması yapılmamalıdır.

Belgelerde bir hata olmaması durumunda yolcu taşıdığı için zorunlu sigorta yaptırmayan da yaklaşık 1.250 TL ceza ödemek zorunda kalacaktır. D3 belgesi ile taşınan yolcularda ve firmada, şoförde hata ve eksik bulunmamasına rağmen sigorta olmazsa ceza uygulanmaktadır.

D3 Belgesi İçin Gerekli Evraklar

D3 belgesi almak için gerekli evraklar hazırlanırken öncelikle şunlar unutulmamalıdır;

  • Firmaya sahip olmak gerekir,
  • Firma içi ulaşım amaçlı kullanmak gerekir,
  • Personel taşıma harici bir ticari amaç gütmemek gerekir.

Bu amaçlar doğrultusunda D3 belgesi kullanmak için gerekli başvuru evrakları arasında firmaya ait vergi bilgileri ve ticaret odası kaydı hazır bulundurulmalıdır. Bir diğer evrak ise şoför için gerekli olan ehliyet belgesinin fotokopisidir.

D3 belgesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra başvuru süreci hızlı bir şekilde ilerler ve sonuçlanır. Sonuç pozitif ise 10.000 TL civarında bir yetki belgesi ücreti ödenir ve belge kullanıma hazır hale getirilir.

D3 Belgesi Sorgulama

D3 belgesi ile firma içinde ulaşıma imkan verilmiş olunuyor. Bu belgeye sahip olanların sorgulaması ise firma tarafından yapılmak isteniyor.

Belgeye sahip olan şoförler firma tarafından seçilebiliyor. Bu belgeyi sorgulamak, D3 belgesinin detaylı bilgilerine ulaşmak ise oldukça basittir.

İnternet üzerinden D3 belgesi sorgulama yapılarak güvenilir personel seçimi kolaylaşıyor. E-Devlet şoförlerin detaylı bilgilerine, D3 belge geçmişlerine bakmayı sağlayarak iyi bir personel taşıma şoförünün bulunmasına imkân veriyor. Bu sebeple tercih edilecek olan sorgulama mutlaka yapılmalıdır.

Belgesini yeniletmek isteyenler ve süresini unutanlar da belge sorgulaması yaparak detaylı tarihlere ve yenileme tarihine ulaşabilirler.

D3 Belgesi Dilekçe Örneği

D3 belgesinin örneğine ulaşmak doğru bir başvuru yapmak isteyenlerin isteğidir. Bu başvuru ve dilekçe örnekleri internette pek rastlanmaz. Bunun en iyi ulaşılma şekli bahsedilen aracı firmalardır.

Bu firmalar başvuru sürecinde şoförlerin ve firmaların en büyük destekçisi olmayı başarmıştır. Devlet kurumlarına doğru temaslar ile belgelerin hızlı çıkarılmasını ve doğru evrakların toplanmasını sağlayan bu firmalar aracılığı ile başvurunuzu tamamlayabileceğiniz gibi D3 belgesi dilekçe örneği incelemeniz de mümkün olacaktır.

Dilekçe örneği incelendiğinde siz de buna uygun olan bir dilekçe yazabilir ve işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bazı dilekçe formlarını inceleyebilmenize olanak sağlar ve doğru başvuru sürecinde olup olmadığınızı size göstermek adına yardımlarımızı sunarız.

D3 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği

D3 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneğini görüntülemek için resme tıklayınız.

D3 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği
D3 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği
D3 Yetki Belgesi Başvuru Formu Örneği
D3 Yetki Belgesi Başvuru Formu Örneği
D Yetki Belgeleri
D3 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar, Nereden Alınır? Yenileme Ücreti

10 Temmuz 2017 tarihinde https://servistasimaciligi.com/ web sitesinde ki D3 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar, Nereden Alınır? Yenileme Ücreti konusunda bazı başlıklar; Başvuru Formu, Cezası, Gerekli Evraklar, için, Dilekçe Örneği, Sorgulama.

D3 Belgesi Dilekçe Örneği, Yetki Belgesi Ücreti, D3 Belgesi Cezası, D3 Belgesi Sorgulama, dilekçe örnekleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

D4 Yetki Belgesi Nedir? Yenileme, Örneği, Ücreti, Gerekli Evraklar için burayı tıklayınız.

Meva Turizm

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu4.7 (94.29%) 14 votes Okul Servis Araçları Sürücüleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir