Ana sayfa / Gerekli Belgeler / D1 Belgesi Nedir? Yetki Belgesi, Sorgulama, Fiyatı, Gerekli Evraklar
D1 Belgesi Nedir? Yetki Belgesi, Sorgulama, Fiyatı, Gerekli Evraklar
D1 Belgesi Nedir? Yetki Belgesi, Sorgulama, Fiyatı, Gerekli Evraklar

D1 Belgesi Nedir? Yetki Belgesi, Sorgulama, Fiyatı, Gerekli Evraklar

D1 Belgesi Nedir? Yetki Belgesi, Sorgulama, Fiyatı, Gerekli Evraklar
5 (100%) 2 votes

D1 Belgesi Nedir? Yetki Belgesi, Sorgulama, Fiyatı, Gerekli Evraklar, D1, Yetki Belgesi, Alma, Şartları, Nereden Alınır, Ne işe Yarar? D1 Sürücü Belgesi, D1 Yetki Belgesi Alma Şartları, Dilekçesi Örneği, Başvuru Formu Örneği, D1 Yetki Belgesi için Gerekli Evraklar hakkında bilgileri sizler için derledik.

D1 Belgesi Sorgulama

Şehirler arası ya da şehir içi otobüs şoförü olmak isteyenler ilk etapta bu vasıfta bir şoför olabilmek için gerekli eğitimi vermekte olan bir kursa kayıt olmaları gerekmektedir.

Ardından kursa düzenli bir şekilde katılmaları ve hiçbir dersi kaçırmamaları hayati önem taşımaktadır. Çünkü bu şoförler onlarca insanın canını taşımakla yükümlüdür. Bu nedenle de B1 ehliyet sahiplerinden çok daha fazla dikkatli olmaları gerektiğinden her bir detayı iyice öğrenmelidirler. Tehlike yaratan herhangi bir durumdan ustaca kurtulmalı ve mümkünse sıfır hasarla durumu kurtarmalılar.

Bütün bunları göze alıp kursa gidenlerin D1 belgesi sorgulama alternatiflerinden birisi de emniyet genel müdürlüğüne başvurmaktır. Böylelikle de D1 belgeleri geçerli mi değil mi bakabilirler.

D1 Belgesi Fiyatı

D1 belgesi almanın zorluğunu sayfamızda ki başlıkların içerisinde açıkladık. Pek çok prosedürün yapılmasının ardından fiziki şartların da oturtulması gerekmektedir. Bunların içinde araçların içerisindeki koltuk sayısı da dâhildir. Ya da araç dışarısına yapıştırılacak ve firmaya özel olacak logo olması da gereklidir. Sadece logo değil kendi unvanlarının kısa bir hali de araç üzerinde olmalıdır.

Sadece bunlar değil araç yaşı da yetki alabilmek için önemli unsurlardandır. Bütün bunlara uyularak oluşturulan araçlardan hariç bir de D1 belgesi fiyatı konusu da vardır.

Yetki Belgesi Ücretleri
D1 63.722 TL. Otobüste Şehirlerarası Tarifeli Yolcu Taşımacılığı
D2 31,859 TL. Otobüsle Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı
D3 10.616 TL. Otobüsle Yurtiçi Kendi Personelinin Taşınması
D4 8.203 TL. Otobüste 100 km.’ye Kadar Şehirlerarası ve İl içi Yolcu Taşımacılığı
B1 106.201 TL. Otobüste Uluslararası ve Şehirlerarası Tarifeli Yolcu Taşımacılığı
B2 53.097 TL. Otobüsle Uluslararası ve Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı
B3 10.616 TL. Otobüste Uluslararası ve Yurtiçi Kendi Personelinin Taşınması
Fl 8.491 TL. Yurtiçi Yolcu Taşıma Acenteliği
F2 12.736 TL. Uluslararası ve Yurtiçi Yolcu Taşıma Acenteliği
Yetki Belgesi Fiyatları
Uyarma 98 TL.
Her Bir Taşıt Kartı 98 TL.
Taşıma Özel İzin Belgesi 206 TL.

2017 yılında belirlenen yeni ücret ile belgenin fiyatı 19,414 Türk lirası olmuştur. Gerekli şartları sağlayıp bu ücreti ödeyenlerin belge alma konusunda önlerinde hiçbir engelleri kalmayacaktır.

D1 Belgesi Nedir?

Şehirlerarası yolcu taşımacılığının en önemli unsurlarından biri olan otobüslerin kullanılması ve yolcu sorumluluğunu alması için anlaşılan şoförlerde olması istenilen belgeye D1 belgesi denir. D1 belgesi nedir diye baktığımızda en kapsamlı cevabın bu olduğu görülmektedir.

D1 belgesi almak isteyenlerin aslında ne kadar büyük bir sorumluluğun altına girecekleri göz önüne alındığında bu belgenin büyük bir özen ve dikkatle verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de D1 belgesi ile ilgili araştırma yapanların işlerini itinayla yapacaklarından emin olmadan bu işe kalkışmamaları önemli bir noktadır. Çünkü söz konusu şoförler hem kendi can güvenliği hem de yolcuların can güvenlikleri için araçta bulunan tek söz sahibi kişilerdir.

D1 Yetki Belgesi İçin Gerekli Evraklar

D1 yetki belgesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Yetki belgesi başvuru formu
 • Taşıt kartı işlem başvuru formu
 • Temsil ve ilzama yetkili kişilerin imza sirküsü
 • Kayıtlı olduğu vergi dairesinden alınmış mükellefiyet yazısı
 • Ticaret odası faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi aslı veya onaylı örneği
 • Sahip ve yöneticilere ait TC kimlik numarası nüfus cüzdan suret ve fotokopileri
 • Ticaret odası faaliyet belgesi ya da esnaf ve sanatkârlar odası faaliyet belgesi
 • Sahip ve yöneticilere ait savcılıktan alınmış adli sicil belgesi
 • Merkez işyerinin bulunduğu yer kira ise kira sözleşmesi eğer mülkiyet ise tapu fotokopisi
 • Taşıtlara ait motorlu araç trafik ve tescil belgesi örnekleri
 • Gerekli sigorta ve poliçelerin asılları

D1 Sürücü Belgesi

Sayfamızda ki başlıklar içerisinde tanımlanan D1 sürücü belgesine daha ayrıntılı bakmak gerekirse acentecilik ve Şehirlerarası Kiralık Otobüs taşımacılık yapabilecek vasıfta olan gerçek veya tüzel kişilere verilmesi gerekmektedir. Bu belgeye sahip olan otobüs şoförleri veya acenteler daha önceden kararlaştırılmış olan ücret tarifesine ve yine aynı şekilde daha önce belirlenmiş zaman dilimine uyacak şekilde taşımacılık yapmaktadırlar. Bu durumun bu şekilde ilerlemesi hem acentelerin hem de şehirler arası veya şehir içi yolcu taşımacılığı yapmakta olan otobüs firmalarının aslında işini ne kadar dikkatli ve düzenli yapmaları gerektiğini gündeme getirmektedir. Bununla beraber son yıllarda artan kazalar, D1 sürücü belgesi  veren kurumların kursiyerlere vereceği eğitimin ne kadar önemli olduğunu da gözler önüne sermektedir.

D1 Belgesi Ne İşe Yarar

Hemen herkesin hayali olan araç kullanmak için birden fazla araç alternatifi vardır. Bunlardan bir kısmı standart otomobiller, kamyonetler, kamyon ve otobüslerdir. Hem araç kullanma keyfini yaşamak hem de Düğün Otobüsü Kiralama, Piknik, Gezi Otobüsü Kiralama yaparak para kazanmak isteyenlerin tercih ettiği araçlardan birisi de şüphesiz ki otobüslerdir. Hem araç konforu açısından bakıldığında da diğer iş araçları açısından üstün bir konforu da vardır. İşte tüm bu sebeplerden dolayı da otobüs şoförü olmak isteyenlerin edinmesi gereken belge D1 belgesidir.

D1 Belgesi Nedir? D1 belgesi ne işe yarar diye baktığımızda da otobüs kullanma yeterliliğini gösterdiğini görmekteyiz. Diğer araçlar için alınan ehliyetlerin otobüslerde geçerli olmamasından ve otobüs kullanmanın ayrı bir yeterlilik gerektirdiğinden dolayı böyle bir belge zorunluluğu vardır.

D1 Yetki Belgesi Şartları

D1 yetki belgesi şartları ise şunlardır: para kazanmak amaçlı kaydedilmiş ve tescillenmiş kiralanmış olmayan yani kendi malları olan otobüslerle toplam 150 adet koltuk kapasitesine sahip olmalıdırlar.

Ayrıca altmış bin Türk lirası kişisel sermayeye ya da işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir.

Ayrıca bu belgeyi ticari amaçla alanların kısaltılmış ünvanları ile ve otobüslerinin üstlerine yazdıracaklar ve kendi firmalarına özel olan işaretleri ilgili bakanlığa bildirmeleri gerekmektedir.

Araçlarının 10 yaşından büyük olmamaları gereklidir. Araçlarda en az 25 koltuk bulunmalıdır. Yetki belgesini aldıktan sonra da firmanın en az 2 ay içerisinde kendi işlev gören internet sitelerini kurmaları şartlar arasındadır. Tüm bu şartları yerine getirenler yetki belgesi almaya hak kazanırlar.

D1 Belgesi Harcı

Şehirler arası yolcu taşımacılığı için gerekli olan D1 belgesinin bir de harç mevzusu vardır.

Görüldüğü gibi D1 belgesine sahip olmak da en az otobüs kullanmak kadar zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Öyle ki B1 belgesini alırken pek fazla zorlanılmaz iken D1 belgesinde pek çok prosedürü aşmak gerekir ve üstelik yerine getirilmesi gereken de birden çok şart vardır. Bunlardan birisi de D1 belgesi harcıdır. Bu harç 2017 yılında yenilenmiştir. Gerek yeni çıkartma gerek de belgenin yenilenmesi için gerekli olan harç 63,722 türk lirasıdır. Bu harç diğer şartlara bakıldığında içlerinde en kolay gerçekleştirilebilen maddedir.

Bu meblayı ödeyip gerekli şartlar yerine getirildiğinde belge alınabilmektedir.

D1 Yetki Belgesi Nereden Alınır

Şehirler arası otobüs şoförü olmak isteyenlerin ya da şehirler arası yolcu taşımacılığı için acente açmak isteyenlerin muhakkak edinmesi gereken belge D1 yetki belgesidir.

Pek çok şartı ve yükümlülüğü olan bu belge aslında büyük sorumluluk da içermektedir. Bebeğinden yaşlısına kadar her yaştan ve her kategoriden yolcunun taşındığı ve canlarının emanet edildiği bu sektöre girmek elbette kolay olmayacaktır. Bu sektör için en gerekli belge olan D1 yetki belgesi nereden alınır sorusunun cevabı ise Ulaştırma Bakanlığıdır.

Gerekli şartların sağlanıldığı durumlarda geriye kalan tek görev ulaştırma bakanlığından D1 yetki belgesini almaktır. Belge alındıktan sonra sektöre girmek ve faaliyete başlamak için hiçbir engel kalmayacaktır.

D1 Yetki Belgesi Alma Şartları

D1 yetki belgesi alınması en zorlu belgelerden birisidir. Diğer büyük araçların da elbette zorludur ancak gerek yolcuların güvenliğinin araştırıldığı gerek araç sağlamlığına dikkat edildiği gerek de prosedürlerin çokluğu açısından zorlu belgeler kategorisine girmektedir.

D1 yetki belgesi alma şartlarını sıralayacak olursak da toplamda en az 150 koltuk sayılı otobüsleri olmalıdır ayrıca altmış bin Türk lirası değerinde de sermaye sahibi olunmalıdır. 150 koltuk şartı yakalanamadığı takdirde 10 yaşından büyük araçların kullanılması yasaktır. Eğer toplam koltuk sayısı 150 adedi geçerse 10 yaşından büyük araçlar kullanılmasına izin verilmektedir.

Belge sahiplerinin veya çalışanlarının üst ve orta düzey derecede yöneticilik eğitimi almış olmaları gereklidir.

Gerekli şartlardan birkaçı bunlardır.

D2 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği

D2 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneğini görüntülemek için resme tıklayınız.

D1 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği
D1 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği
D1 Yetki Belgesi Başvuru Formu Örneği
D1 Yetki Belgesi Başvuru Formu Örneği
D1 Belgesi İptali

D1 Belgesi Nedir? sayfamız için kullanmak üzere; bu madde ile ilgili internette D1 Belgesi İptali konusunda bir bilgi bulamadık. Bakanlık tarafından belgelerde ya da şartlardaki eksiklik durumunda belge iptal edilebiliyor.

Trafik Cezaları
Trafik cezaları
Kış lastiği takmayanlar 625 TL.
Saygısız araç kullananlar 95 TL.
Yasak alana park edenler 95 TL.
Kırmızı ışığı ihlal edenler 206 TL.
Araç muayene süresini geçirenler 95 TL.
Yönetmeliğe aykırı plaka takanlar 427 TL.
Sürücü belgesiz araç kullananlar 1.763 TL.
Tescilli aracı plakasız kullananlar 1.763 TL.
Trafik işaret veya levhasına uymayanlar 95 TL.
Hız sınırlarını yüzde 30’dan fazla aşanlar 427 TL.
Çeşitli Araç veya Cep Telefonu kullanarak araç sürenler 95 TL.
D Yetki Belgeleri
D1 Belgesi Nedir? Yetki Belgesi, Sorgulama, Fiyatı, Gerekli Evraklar

14 Temmuz 2017 tarihinde https://servistasimaciligi.com/ web sitemizde Gerekli Evraklar kategorisinde D1 Belgesi Nedir? Yetki Belgesi, Sorgulama, Fiyatı, Gerekli Evraklar başlıklı yazımız içerisinde bulunan bazı konular.

D1 Belgesi Fiyatı, Gerekli Evraklar, D1 Belgesi Nedir? D Belgesi Harcı, Ücretleri, D1 Yetki Belgesi Nereden Alınır? Alma Şartları ile ilgili konuları sizlerin ihtiyaçlarını karşılayacağını umarak derledik.

Meva Turizm

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu4.7 (94.29%) 14 votes Okul Servis Araçları Sürücüleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir