Ana sayfa / Gerekli Belgeler / D4 Yetki Belgesi Nedir? Yenileme, Örneği, Ücreti, Gerekli Evraklar
D4 Yetki Belgesi Nedir? Yenileme, Örneği, Ücreti, Gerekli Evraklar
D4 Yetki Belgesi Nedir? Yenileme, Örneği, Ücreti, Gerekli Evraklar

D4 Yetki Belgesi Nedir? Yenileme, Örneği, Ücreti, Gerekli Evraklar

D4 Yetki Belgesi Nedir? Yenileme, Örneği, Ücreti, Gerekli Evraklar
3.7 (73.33%) 3 votes

D4 Yetki Belgesi Nedir? Yenileme, Örneği, Ücreti, Gerekli Evraklar, Yetki Belgesi için, Sorgulama, Genelgesi, Devir, Başvuru Formu Örneği, Araç Değişikliği, Devir İşlemleri, dilekçe örnekleri hakkında bilgilere yer verilmiştir.

D4 Yetki Belgesi Yenileme

D4 Yetki Belgesi 5 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Bu nedenle 5 yıl içinde D4 Yetki Belgesi Yenileme işlemi yapılmalıdır. Bu süre içinde yenilenmeyen belgeler ve ekli belgeler, direkt iptal edilir.

Yetki belgesinin yenilemesi için indirim yapılır. Bu indirim oranları % 95’ i bulabilir. Yetki belgesi yenileme şartına uymayanlara ceza uygulaması yapılır. Bu cezaları Karayolu Taşıt Yönetmeliği’ nde görebilirsiniz. Aynı şekilde D4 Yetki Belgesi yenileme ile ilgili her ayrıntıya da yine Karayolu Taşıt Yönetmeliği aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

D4 Yetki Belgesi Nedir?

D4 yetki belgesi, şehir içinde taşıma mesafesine bakmadan; şehirlerarasında ise 100 km’ ye kadar, ticari yolcu taşımacılığı yapan araçlara verilen belgedir.  D4 belgesi hem tarifeli hem de tarifesiz taşımacılık yapmak üzerine düzenlenir. D4 yetki belgesi sadece özmal taşıtlara verilir.

Özmal taşıt; Araç tescil belgesinde, yetki belgesi sahibi adına kayıtlı taşıttır.

Ayrıca bu konuda taşıtların logoları çok fazla sorun olur. Çünkü taşıt sahibi arabasına kendi reklamını yapan bir söz yazmak isteyebilir. Ya da bir logo ekleyebilir.

D4 Yetki Belgesi Nedir; D4 yetki belgesi kapsamında mutlaka bu logo ve sözleri bakanlığa bildirmek zorundadır. Aksi takdirde taşıtın tanıtılmasında sorun yaşanır olur. Bu sorunun önüne geçmek için de haber vererek önlem alınır.

D4 Yetki Belgesi Ücreti

En son güncellenen D4 yetki belgesi ücreti şu şekildedir:

Yetki Belgesi Ücretleri
D4 8.203 TL. Otobüste 100 km.’ye Kadar Şehirlerarası ve İl içi Yolcu Taşımacılığı
D3 10.616 TL. Otobüsle Yurtiçi Kendi Personelinin Taşınması
D2 31,859 TL. Otobüsle Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı
D1 63.722 TL. Otobüste Şehirlerarası Tarifeli Yolcu Taşımacılığı
B3 10.616 TL. Otobüste Uluslararası ve Yurtiçi Kendi Personelinin Taşınması
B2 53.097 TL. Otobüsle Uluslararası ve Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı
B1 106.201 TL. Otobüste Uluslararası ve Şehirlerarası Tarifeli Yolcu Taşımacılığı
Fl 8.491 TL. Yurtiçi Yolcu Taşıma Acenteliği
F2 12.736 TL. Uluslararası ve Yurtiçi Yolcu Taşıma Acenteliği
Yetki Belgesi Fiyatları
Taşıma Özel İzin Belgesi 206 TL.
Her Bir Taşıt Kartı 98 TL.
Uyarma 98 TL.

Yurtiçi yolcu taşımacılığı hizmeti; 21,235 tl’ dir. Uluslar arası yolcu taşımacılığı; 31,859 tl’ dir.

Uluslar arası ve şehirlerarası tarifeli fiyat 106,201 tl’ dir. Uluslar arası ve yurt içi tarifesiz taşıma fiyatı; 53.097 tl’ dir.

Uluslar arası ve yurtiçi kendi personelinin taşınmasının fiyatı; 10,616 tl’ dir. Uluslar arası ve yurtiçi eşya taşımacılığı da 10,616 tl’ dir.

Uluslar arası ve yurtiçi ticari amaçla eşya taşımacılığı için belirlenen fiyat; 84,962 tl’ dir.

Şehirlerarası tarifeli yolcu taşımacılığı için istenilen belge fiyatı; 63,722 tl’ dir. Şehir içi tarifesiz yolcu taşıma ücreti ise 31,859 tl’ dir. Yurt içi kargo acenteliği fiyatı 8,491 tl’ dir. Yurt içi eşya komisyonculuğu fiyatı ise 8,491 tl’ dir.

Yurt içi kargo işletmeciliğinin 2017 fiyatı ise 318,631 tl’ dir.

D4 Yetki Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Yetki belgesi başvuru formu, D4 yetki belgesi için istenilen gerekli evraklar listesinin başında gelir. Ayrıca taşıt kartı başvuru formu da istenilen belgeler arasındadır.

Bunların dışında; nüfus cüzdanı örneği, Cumhuriyet Savcılığı’ ndan alınan adli sicil kaydı belgesi ve Esnaf ve Şoförler Odasından onaylı imza sirküsü de D4 yetki belgesi almak isteyenlerden talep edilir.

Ayrıca kira kontratı, tapu bilgisi ya da ikametgâh, vergi levhası fotokopisi, taşıtlara ait kaza sigortası ya da sorumluluk sigortası, servis taşımacılık yapılacak yerlere dair fiyat çizelgesi ve acentelik hizmetlerinden yararlanılacak ise F1 yetki belgesi sahipleri ile yapılan sözleşme de gerekli evraklar arasındadır.

D4 Yetki Belgesi Fiyatı 2017

D4 Yetki Belgesi fiyatı 2017 rakamları şu şekildedir: Yurtiçi yolcu taşımacılığı hizmeti; 21,235 tl’ dir. Uluslar arası yolcu taşımacılığı; 31,859 tl’ dir.  Uluslar arası ve şehirlerarası tarifeli fiyat 106,201 tl’ dir. Uluslar arası ve yurt içi tarifesiz taşıma fiyatı; 53.097 tl’ dir.

Uluslar arası ve yurtiçi kendi personelinin taşınmasının fiyatı; 10,616 tl’ dir. Uluslar arası ve yurtiçi eşya taşımacılığı da 10,616 tl’ dir.  Uluslar arası ve yurtiçi ticari amaçla eşya taşımacılığı için belirlenen fiyat; 84,962 tl’ dir.  Şehirlerarası tarifeli yolcu taşımacılığı için istenilen belge fiyatı; 63,722 tl’ dir. Şehir içi tarifesiz yolcu taşıma ücreti ise 31,859 tl’ dir. Yurt içi kargo acenteliği fiyatı 8,491 tl’ dir.

Yurt içi eşya komisyonculuğu fiyatı ise 8,491 tl’ dir. Yurt içi lojistik işletmeciliğin fiyatı 212,419 tl’ dir. Yurt içi kargo işletmeciliğinin 2017 fiyatı 318,631 tl’ dir. Yurt içi dağıtım işletmeciliğinin fiyatı; 318,631 tl’ dir.

D4 Yetki Belgesi Sorgulama

D4 Yetki Belgesi sorgulama işlemleri ticari araçların plaka numaraları ile yapılır. Bu ticari araçların numara plakaları sisteme girilir. Sisteme e devlet aracılığı ile giriş yapılır.

E-devlet girişi yaptıktan sonra araç plakaları da girilir. Bu şekilde taşıtların yetki belgesi olup olmadığı da sorgulanmış olur. E devlet şifresine sahip olmayan kişilerin de bu şifreyi alması gerekir. E-devlet şifresine ulaşmak çok kolaydır. PTT şubelerine müracaat ederek e-devlet şifresine sahip olabilirsiniz. Böylece taşıttaki D4 yetki belgesi sorgulamış olursunuz.

D4 Yetki Belgesi Nedir konusu işinize yaradıysa sosyal medya hesaplarınızda web sitemizi paylaşabilirsiniz.

D4 Yetki Belgesi Genelgesi

D4 Yetki Belgesi genelgesi ile yetki belgesi tek bir çatı altında toplanmıştır. Bu genelge ile hangi taşıtların ve hangi taşıt sahiplerinin yetki belgesi alacağı belirtilmiştir.

Buna göre;  2011 tarihinde önce yetki belgesi düzenlenemeyeceğine; 2011 öncesinde yetki belgesi alanların, müracaatları halinde bu belgelerinin ücretsiz yenileceğine karar verilmiştir. Bu sayede yetki belgesi konusuna bir açıklık getirilir. Taşıtlar artık hangi durumda yetki belgesi alacağını bilir. Bu da yetki belgesi almak için izleyecekleri yolu kolaylaştırır.

Yetki belgesi; Ulaştırma ve Denizcilik bakanlığı tarafından düzenlenir. Bu bakanlığın kara yolları müdürlüğünce işlem yapılır.

D4 Yetki Belgesi Araç Değişikliği

Yapılan değişiklikle birlikte D4 Yetki Belgesi araç değişikliği işleminin önü de açılmıştır. Ancak taşıt değişikliğinin hangi durumlarda olacağı Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı’ nın Kara Yolları Müdürlüğünce belirtilmiştir. Bu nedenle değişiklik yapmadan önce bu yönetmeliğe uygun hareket etmek gerekir. Bunun için de mutlaka D4 Yetki Belgesi araç değişikliği için önceden haber vermek gerekir. Bu tarz değişikliklEr için 60 gün önceden haber verilmesi zorunludur.

D4 Yetki Belgesi Devir İşlemleri

D4 Yetki Belgesi devir işlemleri, son genelge ile sınırlandırılmıştır. Çünkü genelge ile D4 Yetki Belgesinin devrinin olamayacağı söylenmiştir. Ancak yine de bazı el değiştirme işlemlerine izin verilmiştir. Gerçek kişilerde; anne, baba eş ya da kardeşe devir söz konusudur. Ayrıca ortağı olduğu şirkete de D4 yetki belgesini devredebilir. Şirkette en az % 25 ortaklığı varsa bu mümkündür. Bu şekilde de D4 yetki belgesini devredilir hale getirmişlerdir. D4 Yetki Belgesini devretmek için ilk kural, belgenin iptal konumuna gelmemiş olması gerekliğidir. Belge devri esnasında gerekli olan tüm belgelerin 60 gün öncesinden bildirilmesi gerekir. Bu bilgilendirme Ticaret Odası’ na yapılır. D4 Yetki Belgesi çıkarılırken istenilen tüm belgeler tekrar devir edilecek kişiden de istenir. Adli sicil belgesi, kimlik belgesi ve taşıtın satışının yapıldığına dair belgeler bunlardan bazılarıdır.

Trafik cezaları

Trafik cezaları
Kış lastiği takmayanlar 625 TL.
Yasak alana park edenler 95 TL.
Kırmızı ışığı ihlal edenler 206 TL.
Araç muayene süresini geçirenler 95 TL.
Yönetmeliğe aykırı plaka takanlar 427 TL.
Tescilli aracı plakasız kullananlar 1.763 TL.
Çeşitli Araç veya Cep Telefonu kullanarak araç sürenler 95 TL.
Hız sınırlarını yüzde 30’dan fazla aşanlar 427 TL.
Trafik işaret veya levhasına uymayanlar 95 TL.
Sürücü belgesiz araç kullananlar 1.763 TL.
Saygısız araç kullananlar 95 TL.
D4 Yetki Belgesi Başvuru Formu Örneği

D4 Yetki Belgesi başvuru formu örneği incelenerek başvuru formu doldurulur. D4 Yetki belgesinin ilk şartı başvuru formunu doldurmaktır.

Başvuru dilekçe formu Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü Yetki Belgesi Başvuru Formu olarak adlandırılır.

Formun ilk bölümünde firma bilgileri ve firmanın kayıtlı olduğu oda bilgileri bulunur. Sonraki bölümde hangi belgenin istenildiği vardır. Daha sonra formda sorumlu kişinin bilgileri istenilir. Ve acentelik yapılan firmanın da bilgileri gerekir. Son olarak ödeme şeklinin de belirtilmesiyle form doldurma işlemi tamamlanır.

D2 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği

D4 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneğini görüntülemek için resme tıklayınız.

D4 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği
D4 Yetki Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği
D4 Yetki Belgesi Başvuru Formu Örneği
D4 Yetki Belgesi Başvuru Formu Örneği
D Yetki Belgeleri
D4 Yetki Belgesi Nedir? Yenileme, Örneği, Ücreti, Gerekli Evraklar

Meva Servis Turizm Firmasına ait https://servistasimaciligi.com/ web sitesinde 10 Temmuz 2017 tarihinde D4 Yetki Belgesi Nedir? Yenileme, Örneği, Ücreti, Gerekli Evraklar konusunda yayımlanan bazı başlıklar; D4 Yetki Belgesi için, Sorgulama, Genelgesi. Devir İşlemleri.

Yetki Belgesi Başvuru Formu Örneği, Yetki Belgesi Araç Değişikliği, Devir İşlemleri, dilekçe form örnekleri hakkında bilgiler yayımlanmıştır. D4 Yetki Belgesi Nedir? başlılı yazımızda istediğiniz bilgiler umarım işinize yaramıştır.

Meva Turizm

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu4.7 (94.29%) 14 votes Okul Servis Araçları Sürücüleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir