Ana sayfa / Gerekli Belgeler / Taşıma Firmalarının Servis Araçlarından İstedikleri Belgeler
Taşıma Firmalarının
Taşıma Firmalarının Servis Araçlarından İstedikleri Belgeler

Taşıma Firmalarının Servis Araçlarından İstedikleri Belgeler

Taşıma Firmalarının Servis Araçlarından İstedikleri Belgeler
5 (100%) 8 votes

Taşıma Firmalarının Servis Araçlarından İstedikleri Belgeler, Servis Aracı Uygunluk Tespit Belgesi, Güzergâh Belgesi, Personel Taşıma Yol Belgesi, Servis Taşımacılığı Kartı Neden Durduruldu konuları ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Meva Turizm

Meva Turizm Taşıma firması hangi konuda taşıma yapıyorsa ona ilişkin olarak taşıma firmalarının servis araçlarından istedikleri belgeler değişkenlik göstermektedir.

Taşıma Firmalarının

Mesela, okul, dershane, öğrenci taşımacılığı, VİP taşımacılık, bireysel veya personel gibi taşımalarla ilgili belgeler farklılık gösterirken hastane veya market servisi gibi servislerde istenilen belgeler de farklılık göstermektedir. Bu araçların türüne göre hangi belgelerin isteneceği ise genellikle belediyeler tarafından çıkarılan yönetmeliklerle belirlenir.

Servis Araçlarından İstediği Belgeler

Ancak taşıma firmalarının servis araçlarından istediği belgeler araca özgü olarak istenen belgelerdir. Kullanım amacına göre istenilecek belgeleri ise taşıma firması kendisi tesis edecektir. Servis araçlarından öncelikle motorlu araç ve trafik tescil belgesi ve servis aracı uygunluk belgesi istenmektedir. Motorlu araç trafik tescil belgesi, halk arasında ruhsat denilen belge. O yüzden biz servis aracı uygunluk belgesi üzerinde duralım biraz.

Servis Aracı Uygunluk Tespit Belgesi

Servis aracı uygunluk tespit belgesi matbu bir form halindedir. Öncelikle araç sahibi, plaka ve model bilgilerini doldurup sonra aşağıdaki soruları yanıtlamaya geçilecektir. Sorulardan bazıları ise şöyle:

  • Kaporta düzgün olacaktır.
  • Dış görünüş itibariye boyalı ve bakımlı olacaktır.
  • Camlarda çatlak, kırık bulunmayacaktır.
  • İç göstergeler düzenli çalışır durumda olacaktır.
  • Farlar sarı veya başka renk far olmayacaktır.

Bunlar sadece örnek olsun diye sayılan birkaç husustur. Servis aracı uygunluk belgesinde araca ilişkin bu şekilde onlarca soru mevcuttur. Doldururken de uygun veya aksaklık var, varsa aksaklık nedir şeklinde cevap vermeniz gerekiyor.

Servis Aracı Uygunluk Tespit Belgesi
Servis Aracı Uygunluk Tespit Belgesi

Not: Bu belge, Büyükşehir belediyesinin olduğu illerde Büyükşehir belediyelerince diğer il ve ilçelerde ise il/ilçe trafik komisyonlarınca onaylanarak verilir.

Güzergâh Belgesi

Personel taşımacılığı yapan taşıma firmasından istenen belgelerden birisidir ve güzergâh belgesi de denilmektedir. Gerçek veya tüzel kişi olmanız fark etmeksizin belediyelere başvuru yaparak bu belgeyi alabilirsiniz. Müracaat esnasında gereken belgeler belediye tarafından ilan edilecektir. Ancak genel olarak gerçek kişiler için; TC kimlik fotokopisi, ikametgâh, mükellef kaydı-faaliyet belgesi ve öğrenci-personel servis taşımacılığı taahhütnamesi istenmektedir.

Güzergâh Belgesi Örnek
Güzergâh Belgesi Örnek

Personel Taşıma Yol Belgesi

Personel taşıma yol belgesi almak için tüzel kişilerden ise; şirket Ticaret Sicil Gazetesi örneği, imza sirküleri, şirket merkez ya da şubesinin o il sınırlarında olduğunu gösterir belge, vergi mükellef kaydı-faaliyet belgesi, yöneticilik standardını gösterir belge istenmektedir.

Bunlara ek olarak istenen veya istenmeyen belgeler mutlaka ki bulunacaktır. Bu yüzden başvuru yapmadan önce mutlaka belediye ile iletişine geçiniz.

Şirket Servis Araçlarında Bulunması Gerekenler

Şirket servis araçlarında bulunması gereken belgeler denetim birimleri tarafından faaliyet esnasında istenecek belgelerden olduğu için önemlidir ve bu yüzden mutlaka her daim araçta bulundurulması gerekmektedir. Aksi takdirde trafik cezası kesilebilir ve bu da sizin taşıma firmanız için negatif bir izlenimdir.

Personel Servis Aracı Kuralları yazısı ilginizi çekebilir.

Şirket servis araçlarında bulunması gerekenler: Araç sahibi şirket ile taşımacılığı yapılan şirket arasında yapılan sözleşme, motorlu araç trafik ve araç tescil belgesi, taşımacıya veya alt taşımacıya ait ilgili oda faaliyet belgesi, güzergâh krokisi, şoför evrakları, servis aracı uygunluk belgesi

Servis Taşımacılığı Kartı Neden Durduruldu

Servis taşımacılığı yapan gerçek veya tüzel kişilere tahsis edilen karta servis taşımacılığı kartı denilir. Bu kartı almak için gerçek kişilerin kimlik fotokopisi ve yol belgesi sunmaları ve cüzi bir ücret ödeyerek kartı almaları mümkündü. Tüzel kişiler ise kimlik fotokopisi yerine ticaret siciline kayıtlı olduğunu gösterir belge ile bu kartı alabiliyordu. Ancak artık bu kart verilmiyor. Servis taşımacılığı kartı neden durduruldu diyorsanız gelin beraber bakalım.

Ancak hem bu sektör çalışanlarının talepleri üzerine hem de daha güvenlikli olması amacıyla bu kartın verilmesine artık son verildi. Bunun yerine ise daha ayrıntılı bilgiler içeren personel servis sertifikası verilmektedir. Bu belge on yıllığına verilmektedir ve daha güvenlidir.

Taşıma Firmalarının Servis Araçlarından İstedikleri Belgeler

servistasimaciligi.com web sitesinde yayımlanan Taşıma Firmalarının Servis Araçlarından İstedikleri Belgeler başlıklı yazımız 8 Haziran 2017 günü yayımlandı. Sayfa içerisinde, Servis Aracı Uygunluk Tespit Belgesi, Güzergâh Belgesi, Personel Taşıma Yol Belgesi, Servis Taşımacılığı Kartı Neden Durduruldu konularını sizler için derledik.

Meva Turizm

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu

Okul Servis Araçları Sürücüleri ve Personeli Eğitim Kursu4.7 (94.29%) 14 votes Okul Servis Araçları Sürücüleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir